Swimming their way to the Paralympic gold

Swimming their way to the Paralympic gold

Sep 03, 2021

Find out all the results of the events of the Swimming Paralympics at Tokyo Paralympics 2020 and the most relevant news of the event. 

Paralympic Swimming Results (by date)

25th August

26th August

27th August

28th August

29th August

30th August

31st August

1st September

2nd September

3rd September

China stayed on the top of the medal tally at the Tokyo Aquatics Centre. The Chinese team picked 13 medals throughout the Swimming events. The Chinese Para athletes conquered the entire podium in the men’s 50m backstroke S5 and have been gathering more medals throughout other events. 

Ellie Robinson, the British Paralympic swimmer, has hinted at retirement after Tokyo. She has revealed the struggles she faced to get to the Paralympic Games as she battles a chronic condition in her right hip. 

The athlete made it to the final of the women’s 50m butterfly where she then placed fifth. However, Perthes’ disease has deteriorated her physically. Similarly, five-star gold medallist Ellie Simmonds has also announced her retirement from Paralympic swimming after Tokyo. 

The Israeli Paralympic swimmer Mark Malyar has won the gold medal in the men’s 200-m individual medley final and has broken a world record. He finished in a time of 2:29.01 and achieved the second gold medal for Israel in Paralympic swimming. 


Paralympic Swimming Results

Results of the Paralympic medals are displayed in order of the event, starting the 25th of August and ending the 3rd of September. 

25th August

Men’s 400m Freestyle - S9: 

  1. William Martin (AUS)
  2. Ugo Didier (FRA)
  3. Alexander Tuckfield (AUS)

Women’s 400m Freestyle - S9:

  1. Lakeisha Patterson (AUS)
  2. Zsofia Konkoly (HUN)
  3. Toni Shaw (GBR)

Men’s 100 Backstroke - S1:

  1. Iyad Shalabi (ISR)
  2. Anton Kol (UKR)
  3. Francesco Bettella (ITA)

Men’s 100m Backstroke -  S2:

  1. Alberto Abarza (CHI)
  2. Gabriel dos Santos Araujo (BRA)
  3. Vladimir Danilenko (RPC)

Women’s 100m Backstroke - S2:

  1. Pin Xiu Yip (SGP)
  2. Miyuki Yamada (JPN)
  3. Fabiola Ramirez (MEX)

Men’s 100m Butterfly - S14:

  1. Gabriel Bandeira (BRA)
  2. Reece Dunn (GBR)
  3. Benjamin James Hance (AUS)

Women’s 100m Butterfly - S14:

  1. Valeriia Shabalina (RPC)
  2. Paige Leonhardt (AUS)
  3. Ruby Storm (AUS)

Men’s 50m Breastroke - SB3:

  1. Roman Zhdanov (RPC)
  2. Miguel Luque (ESP)
  3. Takayuki Suzuki (JPN)

Women’s 50m Freestyle - S6:

  1. Yelyzaveta Mereshko (UKR)
  2. Elizabeth Marks (USA)
  3. Anna Hontar (UKR)

Men’s 50m Freestyle - S10

  1. Rowan Crothers (AUS)
  2. Maksym Krypak (UKR)
  3. Phelipe Andrews Melo Rodrigues (BRA)

Women’s 50m Freestyle - S10

  1. Anastasiia Gontar (RPC)
  2. Chantalle Zijderveld (NED)
  3. Aurelie Rivard (CAN)

Men’s 100m Butterfly - S13:

  1. Ihar Boki (BLR)
  2. Oleksii Virchenko (UKR)
  3. Islam Aslanov (UZB)

Women’s 100m Butterfly - S13:

  1. Carlotta Gilli (ITA)
  2. Alessia Berra (ITA)
  3. Daria Pikalova (RPC)

Men’s 200m Freestyle - S5:

  1. Francesco Bocciardo (ITA)
  2. Antoni Ponce Bertran (ESP)
  3. Daniel de Faria Dias (BRA)

Women’s 200m Freestyle - S5:

  1. Li Zhang (CHN)
  2. Tully Kearney (GBR)
  3. Monica Boggioni (ITA)

Men’s 100m Freestyle - S8:

  1. Ben Popham (AUS)
  2. Andrei Nikolaev (RPC)
  3. Dimosthenis Michalentzakis (GRE)


26th August

Men’s 100m Freestyle - S5:

  1. Francesco Bocciardo (ITA)
  2. Lichao Wang (CHN)
  3. Daniel de Faria Dias (BRA)

Women’s 100m Freestyle - S5:

  1. Tully Kearney (GBR)
  2. Li Zhang (CHN)
  3. Monica Boggioni (ITA)

Men’s 100m Freestyle - S4:

  1. Takayuki Suzuki (JPN)
  2. Luigi Beggiato (ITA)
  3. Roman Zhdanov (RPC)

Men’s 200m Individual Medley - SM6:

  1. Nelson Crispin Corzo (COL)
  2. Andrei Granichka (RPC)
  3. Hongguang Jia (CHN)

Women’s 200m Individual Medley - SM6:

  1. Maisie Summers-Newton (GBR)
  2. Yelyzaveta Mereshko (UKR)
  3. Verena Schott (GER)

Men’s 400m Freestyle - S11

  1. Rogier Dorsman (NED)
  2. Uchu Tomita (JPN)
  3. Dongdong Hua (CHN)

Women’s 400m Freestyle - S11

  1. Anastasia Pagonis (USA)
  2. Liesette Bruinsma (NED)
  3. Liwen Cai (CHN)

Men’s 100m Breaststroke - SB9

  1. Stefano Raimondi (ITA)
  2. Artem Isaev (RPC)
  3. Dmitrii Bartasinskii (RPC)

Women’s 100m Breaststroke - SB9

  1. Chantalle Zijderveld (NED)
  2. Lisa Kruger (NED)
  3. Keira Stephens (AUS)

Men’s 100m Backstroke - S13:

  1. Ihar Boki (BLR)
  2. Nicolas Guy Turbide (CAN)
  3. Vladimir Sotnikov (RPC)

Women’s 100m Backstroke - S13

  1. Gia Pergolini (USA)
  2. Carlotta Gilli (ITA)
  3. Katja Dedekind (AUS)

Men’s 100m Breaststroke - SB8

  1. Andrei Kalina (RPC)
  2. Oscar Salguero Galisteo (ESP)
  3. Guanglong Yang (CHN)

Women’s 100m Breaststroke - SB8

  1. Ellen Keane (IRL)
  2. Sophie Pascoe (NZL)
  3. Adelina Razetdinova (RPC)

Mixed 4x50m Freestyle Relay

  1. China 
  2. Italy
  3. Brazil


27th August

Men’s 100m Backstroke - S12 

  1. Raman Salei (AZE)
  2. Sergii Klippert (UKR)
  3. Stephen Clegg (GBR)

Women’s 100m Backstroke - S12

  1. Hannah Russell (GBR)
  2. Daria Pikalova (RPC)
  3. Maria Carolina Gomes Santiago (BRA)

Men’s 100m Backstroke - S8

  1. Robert Griswold (USA)
  2. Iñigo Llopis Sanz (ESP)
  3. Fengqi Liu (CHN)

Women’s 100m Backstroke - S8

  1. Tupou Neiufi (NZL)
  2. Kateryna Denysenko (UKR)
  3. Jessica Long (USA)

Men’s 200m Freestyle - S14

  1. Reece Dunn (GBR)
  2. Gabriel Bandeira (BRA)
  3. Viacheslav Emeliantsev (RPC)

Women’s 200m Freestyle - S14

  1. Valeriia Shabalina (RPC)
  2. Bethany Firth (GBR)
  3. Jessica-Jane Applegate (GBR)

Men’s 50m Freestyle - S11

  1. Wendell Belarmino Pereira (BRA)
  2. Dongdong Hua (CHN)
  3. Edgaras Matakas (LTU)

Men’s 50m Butterfly - S5:

  1. Tao Zheng (CHN)
  2. Lichao Wang (CHN)
  3. Weiyi Yuan (CHN)

Women’s 50m Butterfly - S5:

  1. Dong Lu (CHN)
  2. Marta Fernandez Infante (ESP)
  3. Jiao Cheng (CHN)

Men’s 200m Individual Medley - SM7

  1. Mark Malyar (ISR)
  2. Andrii Trusov (UKR)
  3. Carlos Daniel Serrano Zarate (COL)

Women’s 200m Individual Medley - SM7

  1. Mallory Weggemann (USA)
  2. Ahalya Lettenberger (USA)
  3. Tiffany Thomas Kane (AUS)

Men’s 400m Freestyle - S13

  1. Ihar Boki (BLR)
  2. Kyrylo Garashchenko (UKR)
  3. Alex Portal (FRA)

Women’s 400m Freestyle - S13

  1. Anna Stetsenko (UKR)
  2. Carlotta Gilli (ITA)
  3. Katja Dedekind (AUS)


28th August

Men’s 100m Breaststroke - SB6

  1. Yevhenii Bohodaiko (UKR)
  2. Nelson Crispin Corzo (COL)
  3. Matthew Levy (AUS)

Women’s 100m Breaststroke - SB6

  1. Maisie Summers-Newton (GBR)
  2. Daomin Liu (CHN)
  3. Sophia Herzog (USA)

Men’s 100m Freestyle - S10

  1. Maksym Krypak (UKR)
  2. Rowan Crothers (AUS)
  3. Stefano Raimondi (ITA)

Women’s 100m Freestyle - S10

  1. Aurelie Rivard (CAN)
  2. Chantalle Zijderveld (NED)
  3. Lisa Kruger (NED)

Men’s 150m Individual Medley - SM4

  1. Roman Zhdanov (RPC)
  2. Ami Omer Dadaon (ISR)
  3. Takayuki Suzuki (JPN)

Women’s 150m Individual Medley - SM4

  1. Yu Liu (CHN)
  2. Yanfei Zhou (CHN)
  3. Nataliia Butkova (RPC)

Men’s 150m Individual Medley - SM3

  1. Jesus Hernandez Hernandez (MEX)
  2. Ahmed Kelly (AUS)
  3. Grant Patterson (AUS)

Men’s 100m Backstroke - S11

  1. Mykhailo Serbin (UKR)
  2. Viktor Smyrnov (UKR)
  3. Bozun Yang (CHN)

Women’s 100m Backstroke - S11

  1. Liwen Cai (CHN)
  2. Xinyi Wang (CHN)
  3. Guizhi Li (CHN)

Men’s 200m Individual Medley - SM8

  1. Denys Dubrov (UKR)
  2. Haijiao Xu (CHN)
  3. Guanglong Yang (CHN)

Women’s 200m Individual Medley - SM8

  1. Jessica Long (USA)
  2. Xenia Francesca (ITA)
  3. Mariia Pavlova (RPC)

Men’s 100m Breaststroke - SB5

  1. Andrei Granichka (RPC)
  2. Antoni Ponce Bertran (ESP)
  3. Junsheng Li (CHN)

Women’s 100m Breaststroke - SB5

  1. Yelyzaveta Mereshko (UKR)
  2. Grace Harvey (GBR)
  3. Verena Schott (GER)

Mixed 4x100m Freestyle Relay - S14

  1. Great Britain
  2. Australia
  3. Brazil


29th August

Men's 400m Freestyle - S7

  1. Mark Malyar (ISR)
  2. Andrii Trusov (UKR)
  3. Evan Austin (USA)

Women's 400m Freestyle - S7

  1. McKenzie Coan (USA)
  2. Giulia Terzi (ITA)
  3. Julia Gaffney (USA)

Men's 100m Breaststroke - SB14

  1. Naohide Yamaguchi (JPN)
  2. Jake Michel (AUS)
  3. Scott Quin (GBR)

Women's 100m Breaststroke - SB14

  1. Michelle Alonso Morales (ESP)
  2. Louise Fiddes (GBR)
  3. Beatriz Borges Carneiro (BRA)

Men's 50m Freestyle - S9

  1. Simone Barlaam (ITA)
  2. Denis Tarasov (RPC)
  3. Jamal Hill (USA)

Men's 50m Backstroke - S3

  1. Liankang Zou (CHN)
  2. Denys Ostapchenko (UKR)
  3. Diego Lopez Diaz (MEX)

Women's 50m Backstroke - S3

  1. Arjola Trimi (ITA)
  2. Ellie Challis (GBR)
  3. Iuliia Schisova (RPC)

Men's 50m Freestyle - S13

  1. Ihar Boki (BLR)
  2. Illia Yaremenko (UKR)
  3. Maksym Veraksa (UKR)

Women's 50m Freestyle - S13

  1. Maria Carolina Gomes Santiago (BRA)
  2. Anna Krivshina (RPC)
  3. Carlotta Gilli (ITA)

Men's 100m Breaststroke - SB4

  1. Dmitrii Cherniaev (RPC)
  2. Moises Fuentes Garcia (COL)
  3. Antonios Tsapatakis (GRE)

Women's 100m Breaststroke - SB4

  1. Fanni Illes (HUN)
  2. Giulia Ghiretti (ITA)
  3. Cuan Yao (CHN)

Men's 200m Freestyle - S2

  1. Gabriel dos Santos Araujo (BRA)
  2. Alberto Abarza (CHI)
  3. Vladimir Danilenko (RPC)

Women's 50m Freestyle - S11

  1. Jia Ma (CHN)
  2. Guizhi Li (CHN)
  3. Karolina Pelendritou (CYP)

Women's 4x100m Freestyle Relay

  1. Italy
  2. Australia
  3. Canada


30th August

Men's 100m Backstroke - S7

  1. Andrii Trusov (UKR)
  2. Pipo Carlomagno (ARG)
  3. Mark Malyar (ISR)

Women's 100m Backstroke - S7

  1. Mallory Weggemann (USA)
  2. Danielle Dorris (CAN)
  3. Julia Gaffney (USA)

Men's 100m Backstroke - S9

  1. Bogdan Mozgovoi (RPC)
  2. Yahor Shchalkanau (BLR)
  3. Timothy Hodge (AUS)

Women's 100m Backstroke - S9

  1. Hannah Aspden (USA)
  2. Nuria Marques Soto (ESP)
  3. Sophie Pascoe (NZL)

Men's 200m Freestyle - S4

  1. Ami Omer Dadaon (ISR)
  2. Takayuki Suzuki (JPN)
  3. Roman Zhdanov (RPC)

Men's 50m Butterfly - S6

  1. Jingang Wang (CHN)
  2. Hongguang Jia (CHN)
  3. Nelson Crispin Corzo (COL)

Women's 50m Butterfly - S6

  1. Yuyan Jiang (CHN)
  2. Nicole Turner (IRL)
  3. Elizabeth Marks (USA)

Men's 50m Backstroke - S5

  1. Tao Zheng (CHN)
  2. Jingsong Ruan (CHN)
  3. Lichao Wang (CHN)

Women's 50m Backstroke - S5

  1. Dong Lu (CHN)
  2. Teresa Perales (ESP)
  3. Sevilay Ozturk (TUR)

Men's 200m Individual Medley - SM11

  1. Rogier Dorsman (NED)
  2. Mykhailo Serbin (UKR)
  3. Uchu Tomita (JPN)

Women's 200m Individual Medley - SM11

  1. Jia Ma  (CHN)
  2. Liwen Cai (CHN)
  3. Anastasia Pagonis (USA)

Women's 100m Freestyle - S3

  1. Arjola Trimi (ITA)
  2. Leanne Smith (USA)
  3. Iuliia Shishova (RPC)

Men's 200m Individual Medley - SM13

  1. Ihar Boki (BLR)
  2. Alex Portal (FRA)
  3. Thomas van Wanrooij (NED)

Women's 200m Individual Medley - SM13

  1. Carlotta Gilli (ITA)
  2. Colleen Young (USA)
  3. Shokhsanamkhon Toshpulatova (UZB)

Men's 4x100m Freestyle Relay

  1. Australia 
  2. Italy
  3. Ukraine


31st August

Men's 400m Freestyle - S8

  1. Andrei Nikolaev (RPC)
  2. Alberto Amodeo (ITA)
  3. Matthew Torres (USA)

Women's 400m Freestyle - S8

  1. Morgan Stickney (USA)
  2. Jessica Long (USA)
  3. Xenia Francesca Palazzo (ITA)

Men's 100m Freestyle - S12

  1. Raman Salei (AZE)
  2. Maksym Veraksa (UKR)
  3. Stephen Clegg (GBR)

Women's 100m Freestyle - S12

  1. Maria Carolina Gomes Santiago (BRA)
  2. Daria Pikalova (RPC)
  3. Hannah Russell (GBR)

Men's 200m Individual Medley - SM14

  1. Reece Dunn (GBR)
  2. Gabriel Bandeira (BRA)
  3. Vasyl Krainyk (UKR)

Women's 200m Individual Medley - SM14

  1. Valeriia Shabalina (RPC)
  2. Bethany Firth (GBR)
  3. Louise Fiddes (GBR)

Men's 50m Breaststroke - SB2

  1. Arnulfo Castorena (MEX)
  2. Grant Patterson (AUS)
  3. Jesus Hernandez Hernandez (MEX)

Women's 50m Breaststroke - SB3

  1. Marta Fernandez Infante (ESP)
  2. Nataliia Butkova (RPC)
  3. Nely Miranda Herrera (MEX)

Men's 50m Freestyle - S7

  1. Andrii Trusov (UKR)
  2. Carlos Daniel Serrano Zarate (COL)
  3. Yevhenii Bohodaiko (UKR)

Women's 100m Freestyle - S7

  1. Giulia Terzi (ITA)
  2. McKenzie Coan (USA)
  3. Yelyzaveta Mereshko (UKR) and Yuyan Jiang (CHN)

Men's 100m Butterfly - S10

  1. Maksym Krypak (UKR)
  2. Stefano Raimondi (ITA)
  3. Col Pearse (AUS)

Women's 100m Butterfly - S10

  1. Mikaela Jenkins (USA)
  2. Jasmine Greenwood (AUS)
  3. Chantalle Zijderveld (NED)

Women's 100m Freestyle - S9

  1. Sophie Pascoe (NZL)
  2. Sarai Gascon (ESP)
  3. Mariana Ribeiro (BRA)

Mixed 4x100m Freestyle Relay

  1. RPC
  2. Brazil
  3. Ukraine

1st September

Men's 100m Breaststroke - SB7

  1. Carlos Daniel Serrano Zarate (COL)
  2. Egor Efrosinin (RPC)
  3. Blake Cochrane (AUS)

Women's 100m Breaststroke - SB7

  1. Mariia Pavlova (RPC)
  2. Jessica Long (USA)
  3. Tiffany Thomas Kane (AUS)

Men's 100m Freestyle - S6

  1. Antonio Fantin (ITA)
  2. Nelson Crispin Corzo (COL)
  3. Talisson Henrique Glock (BRA)

Men's 400m Freestyle - S10

  1. Maksym Krypak (UKR)
  2. Bas Takken (NED)
  3. Thomas Gallagher (AUS)

Women's 400m Freestyle - S10 

  1. Aurelie Rivard (CAN)
  2. Bianka Pap (HUN)
  3. Oliwia Jablonska (POL)

Men's 100m Breaststroke - SB11

  1. Rogier Dorsman (NED)
  2. Keiichi Kimura (JPN)
  3. Bozun Yang (CHN)

Women's 100m Breaststroke - SB11

  1. Karolina Pelendritou (CYP)
  2. Jia Ma (CHN)
  3. Yana Berezhna (UKR)

Men's 200m Individual Medley - SM9

  1. Andrei Kalina (RPC)
  2. Timothy Hodge (AUS)
  3. Ugo Didier (FRA)

Women's 200m Individual Medley - SM9

  1. Sophie Pascoe (NZL)
  2. Zsofia Konkoly (HUN)
  3. Nuria Marques Soto (ESP)

Men's 100m Breaststroke - SB13

  1. Taliso Engel (GER)
  2. David Henry Abrahams (USA)
  3. Nurdaulet Zhumagali (KAZ)

Women's 100m Breaststroke - SB13

  1. Elena Krawzow (GER)
  2. Rebecca Redfern (GBR)
  3. Colleen Young (USA)

Men's 50m Freestyle - S5

  1. Tao Zheng (CHN)
  2. Weiyi Yuan (CHN)
  3. Lichao Wang (CHN)

Women's 50m Freestyle - S8

  1. Viktoriia Ishchiulova (RPC)
  2. Cecilia Jeronimo de Araujo (BRA)
  3. Xenia Francesca Palazzo (ITA)

Men's 100m Breaststroke - SB12

  1. Vali Israfilov (AZE)
  2. Oleksii Fedyna (UKR)
  3. Artur Saifutdinov (RPC)

Women's 100m Breaststroke - SB12

  1. Maria Carolina Gomes Santiago (BRA)
  2. Daria Lukianenko (RPC)
  3. Yaryna Matlo (UKR)

2nd September

Men's 400m Freestyle - S6

  1. Talisson Henrique Glock (BRA)
  2. Antonio Fantin (ITA)
  3. Viacheslav Lenskii (RPC)

Women's 400m Freestyle - S6

  1. Yuyan Jiang (CHN)
  2. Yelyzaveta Mereshko (UKR)
  3. Nora Meister (SUI)

Men's 100m Butterfly - S9

  1. William Martin (AUS)
  2. Simone Barlaam (ITA)
  3. Alexander Skaliukh (RPC)

Women's 100m Butterfly - S9

  1. Zsofia Konkoly (HUN)
  2. Elizabeth Smith (USA)
  3. Sarai Gascon (ESP)

Men's 100m Backstroke - S10

  1. Maksym Krypak (UKR)
  2. Stefano Raimondi (ITA)
  3. Florent Marais (FRA)

Women's 100m Backstroke - S10

  1. Bianka Pap (HUN)
  2. Aurelie Rivard (CAN)
  3. Lisa Krueger (NED)

Men's 100m Backstroke - S14

  1. Benjamin James Hance (AUS)
  2. Viacheslav Emeliantsev (RPC)
  3. Reece Dunn (GBR)

Women's 100m Backstroke - S14

  1. Bethany Firth (GBR)
  2. Valeriia Shabalina (RPC)
  3. Jessica-Jane Applegate (GBR)

Men's 50m Backstroke - S1

  1. Iyad Shalabi (ISR)
  2. Anton Kol (UKR)
  3. Francesco Bettella (ITA)

Men's 50m Backstroke - S2

  1. Gabriel dos Santos Araujo (BRA)
  2. Alberto Abarza (CHI)
  3. Vladimir Danilenko (RPC)

Women's 50m Backstroke - S2

  1. Pin Xiu Yip (SGP)
  2. Miyuki Yamada (JPN)
  3. Yazhu Fenf (CHN)

Men's 50m Freestyle - S3

  1. Diego Lopez Diaz (MEX)
  2. Liankang Zou (CHN)
  3. Denys Ostapchenko (UKR)

Men's 50m Freestyle - S4

  1. Ami Omer Dadaon (ISR)
  2. Takayuki Suzuki (JPN)
  3. Luigi Beggiato (ITA)

Women's 50m Freestyle - S4

  1. Rachael Watson (AUS)
  2. Arjola Trimi (ITA)
  3. Marta Fernandez Infante (ESP)

Women's 4x100m Medley Relay

  1. United States
  2. RPC 
  3. Australia


3rd September

Men's 200m Individual Medley - SM10

  1. Maksym Krypak (UKR)
  2. Stefano Raimondi (ITA)
  3. Bas Takken (NED)

Women's 200m Individual Medley - SM10

  1. Chantalle Zijderveld (NED)
  2. Bianka Pap (HUN)
  3. Lisa Kruger (NED)

Men's 100m Backstroke - S6

  1. Hongguang Jia (CHN)
  2. Matias de Andrade (ARG)
  3. Dino Sinovcic (CRO)

Women's 100m Backstroke - S6

  1. Elizabeth Marks (USA)
  2. Yuyan Jiang (CHN)
  3. Verena Schott (GER)

Men's 100m Butterfly - S8

  1. Robert Griswold (USA)
  2. Feng Yang (CHN)
  3. Denys Dubrov (UKR)

Women's 100m Butterfly - S8

  1. Jessica Long (USA)
  2. Viktoriia Ishchiulova (RPC)
  3. Laura Gonzalez Rodriguez (COL)

Men's 50m Butterfly - S7

  1. Evan Austin (USA)
  2. Andrii Trusov (UKR)
  3. Carlos Daniel Serrano Zarate (COL)

Women's 50m Butterfly - S7

  1. Danielle Dorris (CAN)
  2. Mallory Weggemann (USA)
  3. Giulia Terzi (ITA)

Men's 50m Backstroke - S4

  1. Roman Zhdanov (RPC)
  2. Arnost Petracek (CZE) 
  3. Angel Camacho Ramirez (MEX) 

Women's 50m Backstroke - S4

  1. Yu Liu (CHN)
  2. Yanfei Zhou (CHN)
  3. Alexandra Stamatopoulou (GRE)

Men's 100m Butterfly - S12

  1. Raman Salei (AZE)
  2. Stephen Clegg (GBR)
  3. Roman Makarov (RPC)

Women's 100m Freestyle - S11

  1. Guizhi Li (CHN)
  2. Liesette Bruinsma (NED)
  3. Liwen Cai (CHN)

Men's 200m Freestyle - S3

  1. Denys Ostapchenko (UKR)
  2. Diego Lopez Diaz (MEX)
  3. Jesus Hernandez Hernandez (MEX)

Women's 200m Individual Medley -SM5 

  1. Dong Lu (CHN)
  2. Jiao Cheng (CHN)
  3. Monica Boggioni (ITA)

Men's 100m Butterfly - S11

  1. Keiichi Kimura (JPN)
  2. Uchu Tomita (JPN)
  3. Wendell Belarmino Pereira (BRA)

Men's 4x100m Medley Relay

  1. RPC 
  2. Australia
  3. Italy

Related News